بازداشت ۶۴ تن از اعضای عرفان حلقه در یک ماه اخیر

در هفته های اخیر، همزمان با برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده «محمدعلی طاهری» در شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب، جمعی بالغ بر ۶۴ تن از شاگردان «عرفان حلقه» در شهرهای «مشهد»، «نجف آباد»، «شاهین شهر» و «تبریز» بازداشت شده‌اند. از این تعداد دست کم ۵ نفر تحت بازجویی بوده و یک نفر کماکان در بازداشت به سر می برد.

به گزارش «خبرنگار عرفان حلقه»، آخرین وضعیت اعضای عرفان حلقه که در طول یک ماه اخیر بازداشت شده‌اند تا امروز جمعه ۶ مرداد ١٣٩۶ به شرح زیر است:

«مصطفی عابد» و «سید سعید هاشمی ابراهیمی» که به ترتیب در روزهای دهم و یازدهم تیرماه ١٣٩۶ به اتفاق ٢۵ تن از شاگردان «عرفان حلقه» در «مشهد» بازداشت شده بودند، پس از حدود ١۶ روز بازداشت در زندان عمومی مشهد، با صدور قرار وثیقه، در بیرون از زندان به سر برده و در انتظار تعیین تاریخ برگزاری دادگاه پرونده خود هستند.
گفته شده ماموران امنیتی با تخلیه اطلاعات گوشی موبایل «مصطفی عابد» و اطلاع از مکان برگزاری یک جلسه، روز ١١ تیرماه وارد جلسه مورد اشاره شده و «سعید هاشمی» را به اتفاق ٢۵ شاگرد «عرفان حلقه» بازداشت کرده بودند. این ٢۵ تن ظرف مدت کمتر از ٢۴ ساعت، با اخذ تعهد مبنی بر عدم شرکت در کلاس‌های «عرفان حلقه» آزاد شدند.

از وضعیت ١١ عضو «عرفان حلقه» که روز سه شنبه ٢٧ تیر ١٣٩۶ در «نجف آباد» اصفهان بازداشت شده بودند، کماکان اطلاع موثقی در دست نیست. «معاونت اطلاعات سپاه صاحب‌الزمان» در بیانیه‌ای اعلام کرده بود این شاگردان «عرفان حلقه» توسط افرادی که «سربازان گمنام امام زمان» خوانده می‌شوند بازداشت شده‌اند.

از میان ٩ تن از اعضای «عرفان حلقه» که روز دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩۶ در «شاهین شهر» اصفهان بازداشت شده‌اند، «علی غلامی»، علی رغم صدور قرار وثیقه، همچنان در بازداشت به سر می برد. وی شامگاه پنجشنبه ۵ مرداد ١٣٩۶ به دلیل آنچه که «ناراحتی قلبی» توصیف شده با پابند به بیمارستان منتقل شده و ساعاتی بعد مجددا به بازداشتگاه انتقال یافته است.

در شهر «تبریز» نیز ماموران امنیتی با هجوم به دو کلاس «عرفان حلقه»، حدود ١٧ تن را بازداشت کرده‌اند. «سیما خوب نژاد» به همراه ٧ تن از شاگردان «عرفان حلقه» روز سه‌شنبه ٣ مردادماه ١٣٩۶ بازداشت و ساعاتی بعد با اخذ تعهد آزاد شدند.
گفته شده «سیما خوب نژاد» که به دلیل داشتن کودک شیرخواره موقتا آزاد شده، باید برای ادامه بازجویی روز یکشنبه ٨ مردادماه مجددا در بازداشتگاه حاضر شود.
«جواد سلامی» نیز به همراه ٨ تن از شاگردان «عرفان حلقه» روز چهارشنبه ۴ مردادماه ١٣٩۶ بازداشت شده است. تمامی افراد بازداشت شده ساعاتی بعد با اخذ تعهد آزاد شدند اما به «جواد سلامی» و شخصی به نام آقای «رجبی» روز پنجشنبه ۵ مردادماه با صدور قرار کفالت، آزادی مشروط تعلق گرفته است.

گفتنی است، «زینب طاهری»، وکیل مدافع «محمدعلی طاهری»، روز چهارشنبه ۴ مردادماه ١٣٩۶ از تاخیر شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب در صدور رای نهایی پرونده بنیانگذار «عرفان حلقه» خبر داده و گفته است: «قرار بود در این هفته حکم آقای طاهری از سوی دادگاه صادر شود، ولی تا کنون حکمی صادر نشده است.»

در همین ارتباط «محمود علیزاده طباطبایی» دیگر وکیل بنیانگذار «عرفان حلقه»، پس از آخرین جلسه رسیدگی به پرونده موکلش در روز یکشنبه ١٩ تیر ١٣٩۶ از تعهد شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب به صدور رای نهایی ظرف مدت حداکثر دو هفته خبر داده بود.

یک منبع آگاه از روند قضایی پرونده بنیانگذار عرفان حلقه در همین ارتباط به «خبرنگار عرفان حلقه» گفته است: «علت تاخیر در صدور رای نهایی دادگاه محمدعلی طاهری را می توان در اقدامات تبلیغاتی دستگاه امنیتی برای آماده سازی افکار عمومی در هفته‌های اخیر دنبال کرد.»

این منبع Ú©Ù‡ خواست نامش فاش نشود افزوده: «رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران در هفته اخیر با انتشار خبر بازداشت اعضای عرفان حلقه در نجف آباد Ùˆ شاهین‌شهر Ùˆ … Ùˆ با به کار بردن عباراتی چون «دستگیری سر شبکه»، «متلاشی شدن شبکه انحرافی» Ùˆ… در آستانه اعلام Ø­Ú©Ù… نهایی دادگاه محمدعلی طاهری، سعی در ایجاد رعب Ùˆ وحشت در میان شاگردان این زندانی عقیدتی کرده اند. ضمن اینکه دستگاه تبلیغاتی سپاه پاسداران با نسبت دادن حادثه مترو شهر ری تهران به شاگردان عرفان حلقه، این امر را دست‌مایه سم‌پراکنی مجدد علیه محمدعلی طاهری Ùˆ عرفان حلقه از رسانه های جمعی Ùˆ رادیو قرار داده تا افکار عمومی برای اعلام Ø­Ú©Ù… نهایی بنیانگذار عرفان حلقه آماده باشد.»