گفتگوی محمد نوری زاد با علیزاده طباطبایی: حال طاهری خوب نیست

 

photo_2016-02-23_01-49-42-660x330
‫محمد نوری زاد‬، فعال حقوق بشر، نقاش و کارگردان سینما که این روز ها در مقابل زندان ‫اوین‬ دست به تحصن زده است، در یادداشت روز سه‌شنبه چهارم اسفند خود به گفتگویش با ‫علیزاده طباطبایی‬ در مقابل زندان اوین، در خصوص پرونده ‫محمدعلی طاهری‬ اشاره کرد.

به گزارش «خبرنگار عرفان حلقه»، به نقل از وب سایت محمد نوری زاد، علیزاده طباطبایی در پاسخ به سوال نوری زاد در خصوص محمدعلی طاهری با اشاره به وخامت حال وی در پنجمین روز ‫‏اعتصاب غذای خشک‬ گفت: «حال طاهری هم خوب نیست اما حکمِ اعدامش لغو شده. پشتِ پرونده ی طاهری سپاه است. و سپاه به استناد یک فتوا از ‫‏مکارم شیرازی‬ وی را به سمت ‏اعدام‬ رانده بود. رفتم پیش مکارم و به وی گفتم: آقا شما دارید با سپاه کاسبی می کنید و سپاه هم با آراستن یک ماجرا. از شما فتوای دلخواهش را می گیرد. و از مکارم پرسیدم: شما که حکم ارتداد داده اید برای طاهری، اساساً از طاهری و افکار وی چه می دانید؟ که مکارم در آمد: توهین نکنید آقا، کاسبی کدام است؟ ما حکم نمی دهیم بل فتوا می دهیم. خلاصه مکارم را در کنجی از ملاحظات اخلاقی و اسلامی و قانونی قرار دادم تا فتوای سابقش را منکر شد و آن را بگونه ای ملایم تر اصلاح کرد.»

طباطبایی ادامه داد: «بعد از این دیدار، رفتم و مصاحبه ای کردم و ماجرا را واشکافتم. دفتر آقای مکارم اعتراض کرد که این حرفها صحت ندارد. پیغام دادم: اگر آنچه که در مصاحبه گفته ام دروغ است، آقای مکارم تکذیبیه بنویسد.»

علیزاده گفت: «بعدش رفتم پیش ‏لاریجانی‬ و داستان را برایش تعریف کردم. لاریجانی گفت با این فتوای جدید شاید بشود کاری کرد. و پیشنهاد کرد به من که برو پیش محقق داماد و وی را بفرست پیش نیازی. پرونده ی اعدام طاهری در دست نیازی بود.»

وکیل محمدعلی طاهری افزود: «رفتم پیش محقق داماد که سفرهای مختلف دارد به ‏سازمان ملل‬ و هرکجا. به وی گفتم: اگر طاهری را اعدام کنند، شما کافی است از ایران خارج بشوی. خبرنگارها و مردم و طرفداران طاهری آبرو برایت نمی گذارند.»

وی توضیح داد: «خلاصه محقق داماد می رود پیش نیازی و به نیازی می گوید: من و شما جوان که بودیم آدم زیاد کشته ایم. اما حالا سرو رویمان سفید شده. بیا و به بهانه ی این فتوای تازه ی آقای مکارم از اعدام طاهری صرفنظر کن. خلاصه اینجوری حکم اعدام طاهری را شکستیم.»

محمد نوری زاد در تمجید از گزارش علیزاده طباطبایی تصریح کرد: «در مسیری که به لغو اعدام طاهری انجامید، من سر تعظیم فرود می آورم در برابر شاگردان وی که هم شجاع و نترس و پیگیرند و هم تا آنجا که من از اینان شناخت دارم، همگی انسان اند و شریف و فهمیده.»

نوری زاد تاکید کرد: «در لغو اعدام طاهری، نقش حضور شاگردانش انکار ناپذیر است. شاگردانی که هرگز از پشتیبانیِ استادشان پای پس نکشیدند و نیز در این راه آسیب فراوانی دیدند. بعضی از شاگردان طاهری، بیش از خود طاهری به تحمل زندان محکوم شده اند. این، نه چیزِ کمی است.»