علیزاده طباطبایی احتمال صدور مجدد حکم اعدام را تکذیب کرد

 

Alizadeh-tabatabaei-saham-news1-e1429927325118
رفتارهای ضابطین سپاه غیرقانونی است
با بالا گرفتن گمانه زنی ها و اظهارات ضد و نقیض در خصوص وضعیت پرونده محمدعلی طاهری، محمود علیزاده طباطبایی وکیل این اندیشمند، در مصاحبه ای با ‫«سحام نیوز‬» به تشریح روند قضایی فعلی در بررسی پرونده موکلش پرداخت.
طباطبایی ضمن تاکید بر اینکه صدور قرار بازداشت موقت برای موکلش هیچ توجیه قانونی ندارد، با تکذیب به جریان افتادن پرونده افساد فی الارض محمدعلی طاهری تصریح کرد: « بالاترین مرجع قضایی که دیوان‌عالی کشور است، حکم اعدام ایشان را نقض کرده و دیگر دلیلی برای صدور حکم اعدام وجود ندارد.»

به گزارش «خبرنگار عرفان حلقه»، به نقل از سحام نیوز، ‫محمود علیزاده طباطبایی‬ در خصوص توجیه قانونی تداوم حبس موکلش پس از اتمام دوره محکومیت در ۱۸ اردیبهشت ۹۴ گفت: « ببینید از نظر قانونی توجیهی ندارد، هنوز مشخص نیست Ú©Ù‡ اتهام چیست Ú©Ù‡ به این اتهام باید بازداشت باشد. ما Ú©Ù‡ مراجعه می‌کنیم دادسرا پاسخ نمی‌دهند Ùˆ حق هم با دادسراست، می‌گوید Ú©Ù‡ به استناد تبصره ماده ۴۸، در پرونده‌های امنیتی فقط وکلایی در دادسرا می‌توانند دخالت کنند Ú©Ù‡ مورد تأیید رییس قوه قضائیه باشند. هنوز رئیس قوه قضائیه لیست وکلای مورد تأییدش را بعد از دو سال از تصویب قانون اعلام نکرده است. در نتیجه در دادسرا وکیل نمی‌تواند دخالت کند. ایشان هم به محض این‌که قرار بازداشت ابلاغ میشود اعتراض می‌کند، اعتراض به دادگاه انقلاب می‌آید، اعتراض رد می‌شود، البته من امیدوارم.»

پرداخت ردّ مال به امید عدم تمدید بازداشت
وی در خصوص بهانه عدم پرداخت جریمه نقدی برای تمدید بازداشت محمدعلی طاهری گفت: « ‫‏رد مال‬ را به هیچ‌وجه قبول نداشتیم که باید انجام بشود، ولی با این حال ۹۰۶ میلیون تومان رد مال را انجام دادیم و پول را واریز کردیم به حساب دولت. به این امید که قرار بازداشت تمدید نشود. به هر حال من امیدوارم دیگر قرار بازداشت را تمدید نکنند.»

وکیل محمدعلی طاهری در مورد پرداخت جریمه این نظریه پرداز ایرانی توسط شاگردانش توضیح داد: « به هر جهت ما رویه قضایی داریم، «گل‌ریزان» تشکیل میشود برای آزاد کردن زندانی. این‌ها هم شاگردها اعلام کردند این زندانی را می‌خواهیم آزاد کنیم. یک حسابی به نام خانمش باز شد، این پول را شاگردان، طرفداران یا هواداران ریختند به حساب خانم‌اش، ۹۰۶ میلیون تومان، ما رفتیم به حساب دادگستری واریز کردیم. فیش را هم در سایت گذاشتیم که همه ببینند این پول به حساب دادگستری واریز شده است.»

ضابطین هزینه بیهوده به نظام تحمیل نکنند
علیزاده با اشاره به رفتارهای غیرقانونی ضابطین ‫سپاه پاسداران‬ و قرارگاه ثارالله‬ تصریح کرد: « من صحبتم این است که واقعا هزینه بی‌خود به نظام تحمیل می‌کنند و اصلا نیازی نبوده آقای طاهری بازداشت بشود. ایشان همین‌طور که داشت فعالیت می‌کرد، واقعا فعالیت مثبتی بوده و من بارها به این آقایان گفته‌ام. گفتم آقایان! شما معتقدید ایشان حالا صدهزار نفر، دویست هزار نفر را منحرف کرده، چند ده میلیون جوان هستند، بروید آن‌هایی که ایشان منحرف نکرده را هدایت کنید. شما چقدر در هدایت جوان‌ها موفق بودید که می‌گویید این مثلا چند ده هزار نفر را ایشان منحرف کرده؟ ولی متأسفانه جواب منطق را که با منطق نمی‌دهند، با زور جواب می‌دهند. کار خاصی نمی‌توانیم بکنیم، ما هم داریم تلاش می‌کنیم که مقامات را توجیه کنیم. ولی بالاترین مرجع قضایی که ‫‏دیوان عالی کشور‬ است، حکم ‫ ‏اعدام‬ ایشان را نقض کرده و دیگر دلیلی برای صدور حکم اعدام وجود ندارد.»

وی در پاسخ به این سوال که چرا زور کسی به ‏سپاه‬ نمی رسد گفت: « به هر جهت ما کارمان دفاع از موکل است و دفاع‌مان را می‌کنیم. با ضابطان سپاه هم مفصل صحبت کردیم. ولی متأسفانه آقایان قانع نمی‌شوند و این دیدگاه را یک دیدگاه خطرناک ضد دین و ضد اسلام تشخیص داده‌اند و دارند با آن مبارزه می‌کنند. ولی چیزی که ما انتظار داریم این است که دستگاه قضایی، بی‌طرفانه بین متهم و ضابطین قضاوت کند، این انتظاری است که از دستگاه قضایی داریم.»

علیزاده طباطبایی با بیان اینکه دلیلی ندارد تعداد بالای طرفداران محمدعلی طاهری موجب ترس و وحشت نیروهای امنیتی و ممانعت از آزادی این معلم در بند شود تاکید کرد: « ببینید ما اصلا بحثی داشتیم در دادگاه ایشان، ضابطین هم حضور داشتند. گفتیم آقا، شما پرونده ایشان را امنیتی کردید. ایشان نه آدم سیاسی است، نه آدم امنیتی، شما می‌توانید از ایشان استفاده کنید، در جهت حفظ امنیت استفاده کنید، گفتیم جوان‌هایی که می‌رفتند معتاد می‌شدند ایشان آن‌ها را جذب کرده، ایشان که نیامده نیروهای مخلص ‫بسیج‬ را جذب کند که بگوییم منحرف کرده. ایشان یک عده‌ای بی‌ایمان و بی‌اعتفاد را جذب کرده، حالا شما می‌گویید اعتفاداتش انحرافی است؟ خوب این‌که بهتر از آن افراد مثلا…. . طرف معتاد بوده، آمده جذب شده، کاملا برگشته از اعتیاد، سالم شده، طرف واقعا به هیچی اعتقاد نداشته آمده معتقد شده. همه این‌ها را ما به ضابطین گفتیم، ولی آن‌ها کار خودشان را می‌کنند.»

محمدعلی طاهری زنده است!
این وکیل در پاسخ سوال خبرنگار سحام مبنی بر “تایید زنده بودن محمدعلی طاهری” گفت: « بله قطعا زنده است. همین پریروز هم خانمش باهاش ملاقات داشت. ایشان مرتب تلفن می‌زند با من تلفنی صحبت می‌کند. خانمش را هفته‌ای یک‌بار ملاقات می‌کند. ما وکلا هم هر وقت بخواهیم می‌توانیم ملاقات کنیم. آقای خلیلی فکر می‌کنم دو هفته پیش با ایشان ملاقات کردند. ما هم نیازی نیست ملاقات کنیم. یعنی کاری نداریم. برویم آن‌جا Ú†Ù‡ بگوییم؟ نه حرف جدیدی برای ایشان داریم نه ایشان حرف جدیدی برای ما دارد، ولی امکان ملاقات هست. سرپرست دادسرا Ùˆ نماینده دادستان گفته هر وقت می‌خواهید ملاقات کنید، بیایید نامه بگیرید بروید ملاقات کنید.»

سپاه به دلیل استقبال بالا از کلاس های محمدعلی طاهری با او برخورد کرد
محمود علیزاده در خصوص آخرین اتفاقات پرونده قضایی محمدعلی طاهری گفت: « آقای طاهری مدعی نوعی از دیدگاه‌های عرفانی است. در طول تاریخ هم ‫فقها‬ هرگز ‫عرفا‬ را قبول نکردند و ایشان هم مدعی است که این دیدگاه‌ها را بر اساس الهام و این‌ها به دست آورده، مطالعه و تحقیق و کتاب و این‌ها نبوده.»

وی ادامه داد: « اقلا هفتاد هشتاد پرونده که در دادگاه ارائه شده را داریم که پزشکی روز نتوانسته درمان کند ولی ایشان با درمان‌های متافیزیکی درمان کرده. ایشان این ادعاها را تبدیل به کتاب کرد، وزارت ارشاد دولت آقای ‫‏احمدی نژاد‬ به این کتابها مجوز چاپ داد و منتشر شد. یک‌دفعه کلاس‌هایی که ایشان دایر می‌کرد، با استقبال شدید مواجه شد. نیروی انتظامی آمد با ایشان همکاری کرد، مرکز پژوهش‌های ‫مجلس‬ با ایشان همکاری کرد، دو تن از سرداران نیروی انتظامی با ایشان موسسه‌ای تأسیس کردند به نام موسسه «یاس پنهان»؛ سردار ‫علی‌پور‬ و سردار ‫جورکش‬. »

طباطبایی در ادامه توضیحاتش افزود: « در همین وضعیت بود که سپاه پاسداران به دلیل استقبال گسترده‌ای که از کلاس‌های ایشان می‌شد، با یک دستور قضایی ایشان را بازداشت کرد، به اتهام «توهین به مقدسات» و بعد هم تلاش کرد دلایلی را ارائه کند که ایشان ‫مرتد‬ است، پرونده به دادگاه رفت و شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب در سال ۸۹ آقای طاهری را به اتهام ‫‏توهین به مقدسات‬ به ۵ سال حبس محکوم کرد. مصداق هم ارائه نکرد که مصداق توهین به مقدسات چیست؟»

وکیل محمدعلی طاهری در خصوص رای بدوی صادر شده توسط قاضی ‏پیرعباسی‬، که بعدها توسط ضابطین ‫ثارالله‬ برکنار شد، توضیح داد: «در رأی ‌اش گفت این پولی هم که آقای طاهری از این کلاس‌ها گرفته، نامشروع است و باید این پول هم مسترد شود. به چه کسی مسترد بشود را هم مشخص نکرد. آقای پیرعباسی قاضی شعبه ۲۶، یک قسمت از پرونده را مفتوح گذاشت و به دادسرا بازگرداند، گفت شما می‌گویید ایشان مرتکب «فساد به طور گسترده» شده، شما تعدادی از افرادی که توسط ایشان منحرف شده‌اند را لیست کنید و به من بدهید که من ببینم آیا ایشان مرتکب فساد به طور گسترده شده یا نه؟ پرونده برگشت به دادسرا، تقریبا ۴ سال پرونده در دادسرا بود تا سال گذشته یک‌باره دیدیم با یک کیفرخواست به استناد ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی و فتاوای بعضی از مراجع به دادگاه آمد.»

گفتند نه خیر! توبه ات را قبول نمی کنیم!
وی در خصوص دفاعیتش در دادگاه گفت: « ما دادگاه که رفتیم به اتفاق آقای طاهری، دفاع‌مان خیلی خیلی ساده بود. گفتیم آقا! این آقای طاهری یک دیدگاه‌هایی داشته که تصور می‌کرده درست باشد، این دیدگاه‌ها را برده به وزارت ارشاد دولت ‫‏اصولگرا‬ ارائه کرده، آن‌ها هم گفتند این دیدگاه‌ها درست است و مجوز کتاب دادند. آمده کلاس دایر کرده، کسی از او ایراد نگرفته. حالا شما می‌گویید این دیدگاه‌ها غلط است، آقا توبه می‌کنم من. آقای طاهری گفت آقا من هیچ ادعایی ندارم از همه این حرف‌هایی که زدم ‏توبه‬ می‌کنم و توبه رافع مجازات است. گفتند نه خیر، توبه‌ات را قبول نمی‌کنیم! »

علیزاده ادامه داد: « گفتیم خوب شما می‌گویید ایشان مرتکب جرم موضوع ماده ۲۸۶ شده؟ گفتند بله. گفتیم ماده ۲۸۶ سال ۹۲ تصویب شده و «فساد به صورت گسترده» را اگر کسی قبل از سال ۹۲ مرتکب می‌شد، قانون آن را جرم‌انگاری نکرده بود. گفتند فتوای علما بوده. گفتیم قانون اساسی و قانون عادی صراحت دارد، جایی که قانون وجود دارد، حق مراجعه به فتوا نداریم و این‌جا قانون وجود دارد. ماده ۲۸۶ می‌گوید از زمان تصویب این قانون این عمل جرم است. اما دادگاه حکم اعدام داد. ما رفتیم دیوان‌عالی کشور. پرونده را به یکی از امنیتی‌ترین شعب دیوان ‌عالی کشور دادند (شعبه ۳۳)، آن‌جا رفتیم. شعبه‌ای که رئیس‌اش آقای نیازی بود. آن‌جا استدلال ما را پذیرفتند و با همین استدلال که عمل ایشان در سال ۸۸-۸۹ انجام شده و ماده ۲۸۶ مصوب سال ۹۲ است، پس مشمول عمل ایشان نمی‌شود.»

طباطبایی با اشاره به ادامه بازداشت موکلش علی رغم نقض حکم اعدام توسط دیوان عالی کشور افزود: « حکم را نقض کردند ولی دو ایراد گرفتند و گفتند تحقیقات تکمیل بشود. یکی در مورد این‌که گفتند به ایشان (طاهری) افراد زیادی مراجعه کردند و آسیب دیدند در مورد درمان‌های پزشکی. دیوان ‌عالی کشور گفت این‌ها بررسی بشود اگر شاکی خصوصی هست به شکایتش رسیدگی بشود. دوم این‌که مدعی شدند که ایشان دیدگاه‌های ‫مارکسیستی‬ دارد. گفتند خوب این هم بررسی بشود ببینیم که از چه زمانی داشته؟ کدام دیدگاه مارکسیستی را دارد. آیا دیدگاه‌هایش آسیبی، لطمه‌ای هم زده یا نه، که هیچ‌کدام از این دو اتهام اتهامی نیست که بشود کسی را با آن در بازداشت نگه داشت. »

وی تصریح کرد: « متأسفانه علی‌رغم این‌که ۵ سال حبس ایشان تمام شده، قرار بازداشت صادر شد. به قرار بازداشت اعتراض کردیم یک‌بار آمد ‫دادگاه انقلاب‬، تأیید شد. دوباره اعتراض کردیم، دوباره آمده دادگاه انقلاب تأیید شده و باز هجده اردیبهشت تمام است. بایستی دوباره ۱۸ اردیبهشت قرار جدید ابلاغ بشود، ایشان اعتراض می‌کند باز به دادگاه می‌آید. »

منبع: سحام نیوز

، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،